Blogi

Põnevat lugemist rahvusvahelise naistepäeva kohta

Taas on kalender näitamas üht tähtpäeva, mis paljudel vastakaid tundeid tekitab.

Kas 8.märts peaks olema vaba päev?

Kas ignoreerida täielikult seda päeva? Kas kinkida naistele lilli sel päeval on hea mõte või mitte? Ehk alljärgnevast leiate omale sobiva vastuse ;)

 

ÜRO tähtpäevade nimistus on rahvusvaheline naistepäev kenasti olemas. Sel päeval on tavaks korraldada vägivallavastaseid aktsioone ning juhtida tähelepanu naiste probleemidele ning muredele. Üldjuhul seostatakse naistepäeva tähistamise algust 1908 aastal New Yorgis toimunud streigiga, kus tekstiilivabriku töötajad nõudsid endale paremaid töötingimusi. Paraku puhkes samal päeval ka tulekahi, milles hukkus 129 naist. Aasta hiljem pakkus kommunist Rosa Luxemburg välja idee, et edaspidi meenutada seda traagilist juhtumit ning tähistada 8.märtsit kui rahvusvahelist naiste solidaarsuse päeva.

Nii võetigi naistepäev uue pühana tähistatavate tähtpäevade hulka ning aastal 1965 kuulutas NSV Liidu Ülemnõukogu naistepäeva lausa puhkepäevaks. Seda päeva tähistati nii töökohtades kui pereringis, eesmärgiks hinnata naiste töid ning emarolli. Loomulikult ei puudunud tähistamise juurest tordid ja lilled.

Eestis oli naistepäev viimati riigipühana tähistatav aastal 1990. Napi häälteenamusega lükkas Riigikogu 23.oktoobril 2001 tagasi ettepaneku uuesti naistepäev riiklikuks tähtpäevaks kuulutada. Kui 90ndatel suhtusi naistepäeva kui nõukogudeaja pärandisse, mille üle nalja võis heita, siis hiljem, kümnendi lõpul muutus tähtpäev uuesti aktuaalseks. Tänapäevani on kombeks viia sõpradele, töökaaslastele ja naispereliikmetele lilli. Samuti toimuvad sel päeval erinevad temaatilised üritused ning kontserdid.

Kas teadsite, et:

-ametliku riigipühana on rahvusvaheline naistepäev tähistatav sellistes riikides, nagu Afganistan, Angola, Armeenia, Aserbaidźaan, Valgevene, Burkina Faso, Kambodźa, Kuuba, Gruusia, Guinea-Bissau, Eritrea, Kasahstan, Kõrgõstan, Laos, Moldova, Mongolia, Venemaa, Tadźikistan, Turkmenistan, Uganda, Ukraina, Usbekistan, Vietnam ja Sambia. Ainult naistele on naistepäev vaba Hiinas, Makedoonias, Madagaskaril ja Nepaalis.

-peale NSV Liidu lagunemist hakati Armeenias tähistama 7.aprillil „Ilu ja emaduse päeva“, samas on 8.märtsil naistepäeva tähistamine endiselt populaarne.

-Itaalias tähistavad mehed rahvusvahelist naistepäeva kollase mimoosi kinkimisega naistele, sest endiselt populaarsed prantsusepärased lilled nagu kannikesed ja maikellukesed olid liialt kallid ning haruldased. Kollased mimoosid ja shokolaad on peamiseks kingituseks naistepäeva puhul ka Venemaal  ning Albaanias.

-Portugalis tähistavad 8.märtsi õhtut ainult naised koos ehk siis peod stiilis „ainult naistele“

Pidage siis oma naistuttavaid ja -kolleege, emasid, õdesid, tütreid, vanaemasid ja naabrinaisi meeles väikese lillekimbuga. Kaunis pakendis shokolaad või mõni muu sobiv maius sulatab ka kindlasti kõigi südame.

Seotud postid