Blogi

Ökoloogiline eluviis, osa 3

Ka reisimine on üsna suur löök keskkonnale. Püüa selgi ajal mõistlikumalt käituda. Pikal lennureisil hoia oma joogitops alles, ära viska seda iga kord prügisse. Mis siis, et stjuuardessid nii kenasti ja viisakalt küsivad. Tilluke samm, aga endal ka hea teada, et prügikoguse maandumiseks minimaalsena oled hoidnud. Kas oled üldse mõelnud, kui palju pakendeid ühe keskmise lennureisi ajal tekib? Kõik seal taevas on ju pakendatud.

 

Paljud lennufirmad pakuvad oma reisi CO2 „lunastusmaksu“. See on üks viis neile, kes muidu oma reisimisest tingitud kripeldavat südametunnistust muidu vaigistada ei suuda.

 

Kohvikus. Kui aega on, siis joo kohvi kohapeal päris tassist. Naudi parem hetke ja üks plasttops on vähem prügis. Või kui kuidagimoodi igahommikuse kohvita ei saa ning aega mahaistumiseks pole, võta kaasa oma termokruus ning lase teenindajal kohv sinna valada. Veelgi parem, tee juba kodus omale sobiva kangusega kohv valmis ning võta teele-tööle kaasa.

 

Surfa internetis või raamatukogus, et leida oma aeda looduslikud putukaeemaldid. Peenramaad saab ka muudmoodi tüütutest kahjuritest vaba hoida, kui vaid keemilisi tõrjevahendeid kasutades.  Näiteks panna ühele peenrale kokku maasikad ja küüslauk, tilli lõhn hoiab eemale kapsaliblikad ja ega vanaema juures ilma asjata saialille igal pool vabalt kasvatatud. Kõik ikka asja pärast.

 

Kel kodus sipelgatega probleeme, neil soovitatakse kapid kange äädikalahusega pesta ning sipelgate lemmiktrajektoorile tśillipulbrit puistata. Prussakatest saab vabaks, kui kappidesse loorberilehti panna. Kärbestele ei meeldi nelgi ja apelsinikoore lõhn, koidele seedripuulaastude aroom. Sääskede peletamiseks tasub aiamaal ja rõdul basiilikut kasvatada.

 

Kes soovib oma aias ise seemnest taimi kasvatada, saab ära kasutada mitmeid majapidamises leiduvaid pakendeid mulla hoiukohtadeks. Papist munarestid, katkilõigatud tetrapakid, jogurti- ja kodujuustutopsid, alumiiniumist supi- ja konservipurgid, plastkarbid. Et seal kasvavad taimed liiga palju vett ei saaks, tuleb neisse anumatesse auk või augud lõigata, nagu päris lillepottidelgi.

 

Loomasõbrad on ilmselt harjunud juba kosmeetikapakenditelt lugema, kas nende toodete tegemisel on loomkatseid tehtud või mitte. Või küünalde ostmisel kindlasti veenduma, et see poleks tehtud mesilasvahast. Mee söömisest loobuda meie siiski ei soovita- on raske leida paremat ja kasulikumat toiduainet, mis aitab saja häda puhul ning mis üldse ei rikne. Peaasi on mõistlikult ja mõõdukalt ning võimalusel oma tuttava mesiniku mesilaste tooteid tarbida.

 

Kas olete poes näinud silti „100% organic cotton“ ehk siis orgaaniline puuvill? Ja imestanud, et mida see küll veel tähendama peab? Puuvill ju ongi 100% orgaaniline. Tegelikkuses antakse selle märgiga teada, et tooted on valmistatud mahepuuvillast, mis on kasvanud mürgivabalt ja vähema veega.

Meie valikust leiab orgaanuilisest puuvillast kotte, mille kohta leiab rohkem infot siit

 

 

Dispak_45 copy

orgaanilisest puuvillast valmistatud tekstiilkott

 

Kuigi villaste riiete tegemine nõuab tunduvalt rohkem energiat ning on kallim, kui teiste materjalide tootmine, on tegu toodetega, mille eluiga on kõrgem. Vill on vastupidavam ning villast rõivaste puhastamiseks läheb vähem vett ja pesuvahendeid. Põhjamaa kliimas vääramatu valik pealekauba soojapidavuse tõttu.

 

Dispak_61

100% orgaaniline puuvillast valmistatud kott

Kingituste pakkimisest oleme varem juba rääkinud (hoia alles pakkepaberid, et neid uuesti kasutada, samuti saab uuesti kasutada kinkekotte. Kasuta kodus leiduvad värvilised kataloogid, reklaamid ja ajalehed ning valmista neist originaalsed pakendid. Vaja läheb veel kääre, liimi ja palju fantaasiat). Paljudes riikides on kombeks pakkida kõik esemed eraldi.

Meie soovitame teha ikka ehteestlaslikult- kõik üheks suureks pakiks. Hoiab kokku pakkimisele kuluvat aega ning pakkepaberit-pakkepaela. Võimalusel kingi (või lase kinkida) midagi sellist, mis annab rohkem emotsioone ja mälestusi, kui tarbetuid asju. Kinoelamus ja teatrikülastus, kontserdipiletid, ilusalongis protseduur või spaas mõnulemine.

Jõuludeni on veel aega, aga ehk tasub juba nüüd mõtlema hakata, kui kingisoovideks pisut kallimad ideed on. Asjaosalised saavad varakult valmistuda ja jäävad ära tühja-tähja kategooriasse kuuluvad „kohustuslikud“ kingitused, mis viimasehetke paanikas kuskilt ostetakse.

Raamatusõpradele vali vanapaberi baasil trükitud raamatud, samuti sobib juba loetud raamatuid edasi anda.

Kui e-raamat veel liiga võõras on, siis osta sõbrannadega mitme peale raamat (või laenuta raamatukogust, selleks ju need tähtsad kohad ongi). Ka taaskasutuskeskustest ning second hand poodidest leiab häid ning vajalikke kingitusi.

Igapäevane parfümeeria vaata hoolega üle- ka siin annab ühtteist kokku hoida nii rahas kui pakendite kulumise pealt. Näiteks pakendivaba tahke shampoon, mis on pappümbrises kasutamisjuhiste ning koostisosaega, Eestis täitsa müügil olev kaup. Toode toimib sama hästi, küll aga on pakendi jaoks kulutatud ressursse minimaalselt.

Märkmepaberite kasutajad- kas te tõesti vajate niipalju erinevaid post-it tooteid? Sama hästi sobivad ja toimivad ka arvutis olevad programmid ja erinevad äppid. Samuti kasuta juba prinditud pabereid, mis teiselt poolt tühjad on ja lõika need lihtsalt väiksemaks.

Tugevad kemikaalid, näiteks putukamürgid on ohtlikud jäätmed ning neid ei tohi kindlasti tavajäätmetega ühte prügikasti panna. Kosmeetikast tühi aerosoolpakend läheb aga rahumeeli pakendikogumise konteinerisse. Ka vana mobiiltelefoni peavad müügikohad tasuta tagasi võtma. Enne muidugi uuri, ega neil mõnd sooduskampaaniat ei ole, kus vana mobiili vastu andes pisut soodsama müügidiili saad.

Kui soovid juba hommikut reipalt ja teadlikult alustada, asenda vorstivõileib mahedalt kasvatatud helbetest tehtud pudruga. Hoiad kokku nii pakendit (vorsti ümber), ressursse (lihatootmiseks kulutatav) kui ka teed oma tervisele suure pai (säilitus- ja värvained vorstis).

Õuevalgustiteks vali liikumisanduritega lambid, mis põlevad vaid vajadusel. Tegu on küll pisut suurema ühekordse väljaminekuga, mis ajapikku end aga tagasi teenib.

Aerosoolid asenda pumbaga pritspudelitega ning eelista rulliga deodoranti. Ummistuste eemaldamise kange keemiakokteili asemel kasuta keevat vett koos söögisooda ja äädikaga.

Äädikas aitab ka karedast veest jäänud valgete laikude eemaldamisel (immutatud paberrätik jätta ööseks määrdunud kohale ja hommikul on puhastamine juba palju lihtsam), sidruniviil lööb roostevabast terasest kraanid särama.

Koristamisel ära jäta tähelepanuta lambipirne ning kupleid, need kipuvad peamiselt paksu tolmukorra all olema. Ka heledamad seinad peegeldavad kuni 80% rohkem valgust kui tumedad. Kui remont pooleli, siis tasub seda ideed kaaluda. Päikesepoolsed aknad hoia talvisel ajal kardinavabad- päikeseenergia soojendab samamoodi, lisaks on veel tasuta.

Suvel aga talita vastupidiselt- et toas liiga kuumaks ei läheks, hoia kardinad neil akendel ees.

Kui maja ümber on võimalik hekk istutada, siis tasub seda kindlasti teha. Hekk hoiab külmad tuuled kinni ja vähemalt põhjapoolsemasse külge tasub looduslik ning roheline tõke istutada. Kui toas on jahe, siis mõtle esmalt, vahest aitab ühe kihi riiete lisamisest. Tervislikuks temperatuuriks siseruumides loetakse 18-20 kraadi.

Kui temperatuur on kõrgem, on ka küttekulud suuremad, keskmiselt 5% iga kraadi lisandudes. Ruumid, mida pidevalt ei kasutata, ei vaja ka kütet. Ka voodid tasub kodu siseseinte juurde paigutada.

Koristamise käigus vaata ka üle, et radiaatorid puhtaks saaks, nii toimivad need palju tõhusamalt.

Samuti jälgi, et kardinad ei kataks radiaatoreid. Kütteenergia maksimaalseks kasutamiseks saab radiaatorite taha seinale spetsiaalsed soojust tagasi peegeldavad paneelid paigaldada.

Eestlaetav pesumasin kulutab vähem energiat kui pealtlaetav, samas saab pealtlaetaval pesumasinal kaane poole pesemistsüki ajal pealt tõsta ning pesemise katkestada (nt jätta pesu mõneks ajaks ligunema, kui tegu on väga määrdunud rõivastega).

Tugevamaid plekke tasub üldse enne pesemist eelnevalt töödelda. Nõudepesumasinat kasuta alati siis, kui see on maksimaalselt nõusid täis- vett ja energiat kulub sama palju, kui pooltühja masina puhul.

Kuivatamise protsessi ajal lõpeta masina töötamisreźiim siis, kui algab nõude kuivatamine- ava uks ja nõud kuivavad ka õhu käes kiirelt. Kui sul nõudepesumasinat ei ole, siis on säästvaks lahenduseks kaks kõrvuti asuvat kraanikaussi. Kork ette ning saad ühes kraanikausis nõusid pesta, teises loputada.

 

Veekulu kokkuhoid on märgatav- poole vähem, kui nõudepesumasinaga pestes ja 10-20 korda vähem, kui voolava vee all nõusid pestes ja loputades.

Üks suurimaid energia kasutajaid on elektriboiler. Kui kuum vesi kunagi otsa ei saa, on su boiler seatud liiga kuumale reźiimile. Samuti vaata üle boileri soojustus, kui boiler asub jahedas ruumis. Ka boilerist tulevad veetorud tasub ära soojustada.

Taimeri kasutamine on ka veeboileri puhul õigustatud, nii töötab boiler vaid siis, kui sul tõesti sooja vett vaja on. Kui lähed kodust ära paariks päevaks, pole boilerit välja lülitada vaja, sest paagitäie külma vee soojendamiseks kulub taas rohkem energiat ja ühtlasi soodustab see katlakivi tekkimist.

Pikema äraoleku ajal on juba mõtekas ka boiler välja lülitada. Kel puupliit on ja vannimõnusid armastab, saab vett juba ka pliidi peal suures potis soojendada samal ajal, kui toimub ka söögitegemine ning elamise kütmine.

Kindlasti eelista kahesüsteemset WC-potti, nii saad ise kontrollida, kui palju vett vaja kasutada on.

Tualeti loputuskast on üks suurimaid koduseid veekulutajaid. Vanemat tüüpi loputuskastidesse soovitatakse panna suur telliskivi või täidetud pudel, et veemahtu vähendada. Kes täiesti veevabaks tualeti kasutamisel tahab saada, siis neile on piisavalt internetis infot komposttualettide kohta.

Tänapäeval on need juba piisavalt lõhnatud ja puhtad ning sinu aastane veearve väheneb poole võrra.

Kas teadsite, et:

-vanu ajalehti saab aias kasutada umbrohutõrjeks. Selleks tuleb paber märjaks teha ning tihedalt maapinnale asetada

-Hiinas kastetakse taimemürkidega puuvillapõlde keskmiselt 20 korda aastas

-hambapesu ajal veekraani kinnikeeramine säästab kuni 35-40 liitrit vett

Blogipostituse kirjutamisel kasutasime Epp Petrone raamatu „Roheliseks kasvamine“ informatsiooni

Seotud postid