Blogi

Novembris on isadepäev!

Isadepäev.

November on käes ning nii mitmeski riigis tähistatakse kuu teisel pühapäeval isadepäeva. Mis on siis selle tähtpäeva juures iseloomulikku? Samuti ärgem unustagem ka vahvaid kingitusi. Kõik ikka selleks, et näidata oma isale- hoolime ja armastame teda!

Kumb oli enne, kas emadepäev või isadepäev? Loomulikult emadepäev, sest emadust ning naiseks olemist on perekonna juures pikalt kõige olulisemaks peetud. Õnneks jõuti ka arusaamisele, et perekonnas on ka isal oluline roll ning nii lisati kalendrisse ka isadepäev. Riigiti on see küll erineval ajal, alustades veebruarist (Venemaa) ning lõpetades lausa teise jõulupühaga (26.detsembril Bulgaarias).

Nagu paljud tähtpäevad, sai ka isadepäev alguse 20.sajandi alguses Ameerika Ühendriikides, et lisaks emadepäevale ka isasid meeles peetakse ning meessoost lapsevanema tähtsust väärtustatakse. Algul kippus tähtpäev küll iseseisvuspäeva tähistamiste varju jääma (4.juuli), aga ajapikku sai ka isadele mõeldud päev olulisemaks. Samuti on meeles peetud poisse ja neid mehi, kes isad ei ole- 19.novembril, mil tähistatakse Rahvusvahelist meeste päeva (traditsioon sai alguse 1999 aastal Trinidad ja Tobagos). Selle sovjetiaegne vaste on ilmselt Armee aastapäev (23.veebruaril). Pisut vanemad lugejad vahest mäletavad, et vanasti tuli sel päeval meestele midagi kingiks viia ning tüdrukud meisterdasid isadele, vendadele ja klassikaaslastele viisnurkadega kaardikesi).

Kas teadsite, et:

Arubal, Austrias ja Belgias ning väga paljudes teistes riikides küll tähistatakse isadepäeva, ometi pole see päev riigipüha.

Brasiilias on isadepäeval kombeks perekonniti koos aega veeta ning pereringi isadele kingitusi teha, Kanadas aga tehakse kingitusi nii isadele kui isa rolli võtnud meestele ning tähtpäeva peetakse vaikselt pereringis.

Taani isadepäeva tähistamine kattub hoopiski Põhiseaduse päevaga.

Eestis on isadepäev rahvuspüha, mil heisatakse ka rahvuslipp.

Saksamaal tähistatakse isadepäeva taevaminemispühal ning piirkonniti nimetatakse seda päeva veel Meestepäevaks või Härrasmeeste päevaks. Noormehed teevad sel päeval matkamisretki, vanemad „härrasmehed“ on rõõmsad võimaluse üle ohtralt õlut rüübata (seda eriti Ida-Saksamaal). Kui vähegi võimalik, siis võetakse järgnev reede ka vabaks (sest tavaminemispüha on alati neljapäeval), nii saab pikka nädalavahetust nautida.

Haitil on isadepäev vaid isade päralt. Sel päeval tunnustatakse isade olulist rolli kaartide ja kingitustega, piduliku hommikusöögi või lõunaga ning kindlasti ei puudu ajaveetmisvõimalused, mis just isa meele rõõmsaks teevad.

India isad saavad isadepäeval „mehelikke“ kingitusi, nagu eletroonikaseadmed ja tööriistad.

Iraani isadepäeval pööratakse tähelepanu, et lisaks isaks olemisele ka meheks olemist tunnustatakse.

Lõunanaabrid lätlased võtsid isadepäeva omaks alles üsna hiljuti, aastal 2008 tähistati seda riigis esimest korda ametlikult. Põhjuseks NSVLiidu varasemad mõjutused. Küll aga leiti ka Lätis, et isadele tuleks tähelepanu pöörata ning kord aastas neilegi üks päev tähistamiseks võimaldada. Traditsioonilist tähistamist veel nii lühikese ajaga pole Lätis olemas, aga üle on võetud teiste riikide eeskujul isade õnnitlemise komme.

Hollandis on kord aastas isadel õigus nautida voodis hommikusööki, mis on siis tavaliselt laste poolt valmistatud. Perekonniti saadakse kokku, tavaliselt vanavanemate kodus ning süüakse ühiselt õhtust. Viimasel ajal on kombeks saanud nii emade- kui isadepäeval käia väljas söömas ning need päevad on restoranitöötajatele ühed kiiremad. Kingituste puhul on peamisteks valikuteks sokid, lipsud, elektroonikatooted, ülikonnad ning meestele mõeldud tervise- ning ilutooted.

Ka Peruus on kombeks kinkida isadele midagi meelepärast ning veeta aega koos perekonnaga õhtusööki nautides.

Tais tähistatakse isadepäeva kuninga sünnipäeval. Varasem traditsioon nägi ette isadele ja vanaisadele mehiseks peetud canna lille kinkimist, kuid tänapäeval pole see enam kombeks. Kantakse hoopis kollast värvi, et näidata oma austust kuninga suhtes.

Ameerika Ühendriikides on ettevõtjad isadepäevaks juba varakult valmistunud. Kaubanduses leiab külluslikult õnnitluskaarte, samuti propageeritakse mehelikke kingiideid, nagu elektroonika ja tööriistad. Koolilapsed saavad tihti juba koolis isadele midagi kingiks meisterdada.

Mida siis isale kinkida?

1980ndatel leiti, et isadepäevast on saamas „Jõulud nr 2“. Niivõrd suur oli meestele suunatud kingitööstuse osalus igapäevases ostlemises. Ja ega ei saa salata, ka meesterahvastele meeldib kingitusi saada. Ja üks õige kingitus peitub ühes vahvas pakendis, selles pole kahtlust.

Kui aga siiski sobiva kingituse leidmine kangesti peadmurdmist tekitab, tasub siia vaadata. Meil on teile edastada ühed väga vahvad ideed. Nupukatele pole ka mingi probleem pakendit ise järgi teha ning meie väidame kindlalt- isad rõõmustavad sellise laheda ning day-gents.htmloriginaalse kinkepakendi üle. Sisu üle loomulikult ka.

isadepäev

isadepäev

On tõsiasi, et ühe meelepärase ning rõõmu pakkuva kingituse tegemine on üsnagi keeruline. Mis küll võiks isa rõõmustada? Lips? Kampsun? Parfüüm? Tegelikult võib hea kingitus olla üsnagi väike ja seda üks kelmikas kikilips täiesti on. Natuke ebatavalist pakendit juurde ning tulemuseks on pilkupüüdev kingitus, mis iga isa südame isadepäeval rõõmust põksuma paneb. Garanteeritud! Täpsemalt loe siit. Juhul, kui sul juba on kingitus olemas, siis on kõik kombes. Paki see kenasti ära, et isal ka silmailu ning pakendi avamise põnevust pisut oleks.

Millal isadepäeva tähistatakse?

Ilmselt on isadepäev üks eri aegadel tähistatav tähtpäev. Kes ei usu, siis siin väike ülevaade riikide ja kuupäevade kaupa, millal maailma erinevates paikades isadepäeva peetakse:

23.veebruar- tähistatakse isadepäeva Venemaal

19.märtsil peetakse isasid meeles Andorras, Belgias (Antverpenis), Shveitsis (Ticinos), Itaalias, Horvaatias, Lichtensteinis, Portugalis, Hispaanias, Boliivias, Hondurras ja Mozambiigis.

8.mai on Lõuna-Koreas „Vanemate päev“, eraldi isadepäeva seal riigis ei ole.

Mai teine pühapäev on isadepäev Rumeenias, kolmas pühapäev aga Tonga Kuningriigis.

Taevaminemispüha (39 päeva peale Lihavõtteid) on Saksamaal samamoodi isade meelespidamiseks.

Juunikuu esimene pühapäev on tähtis päev Leedus ja Shveitsis.

5.juunil peetakse isadepäeva Taanis.

Juuni teisel pühapäeval tähistatakse isadepäeva ülejäänud Belgias ning Austrias

Juunikuu kolmas pühapäev on üks populaarsemaid päevi tähistamaks isadepäeva üle maailma. Nimekirja kuuluvad sellised riigid nagu Afganistaan, Albaania, Antigua ja Barbuda, Argentiina, Aruba, Bahama, Bahrain, Bangladesh, Barbados, Belize, Bermuda, Brunei, Kanada, Kamodja, Tshiili, Hiina, Kolumbia, Costa Rica, Kuuba, Curacau, Küpros, Tshehhi Vabariik, Dominica, Ekuador, Etioopia, Prantsusmaa, Ghana, Kreeka, Guyana, Hong Kong, Hungari, India, Iirimaa, Jamaika, Jaapan, Keenia, Kosovo, Kuveit, Laos, Macau, Madagaskar, Maldiivid, Malta, Mauritius, Mehhiko, Mozambiik, Birma, Namiibia, Holland, Nigeeria, Omaan, Pakistan, Panama, Paraguai, Peruu, Filipiinid, Puerto Rico, Katar, Saint Lucia, Saint Vincent ja Grenadiinid, Saudi Araabia, Singapur, Slovakkia, Lõuna Aafrika Vabariik, Sri Lanka, Suriname, Trinidad ja Tobago, Tuneesia, Türgi, Ühendkuningriik, USA, Venetsueela, Vietnam, Sambia ja Zimbabwe.

17.juuni on El Salvadoris ning Guatemalas isadepäev; 21.juunil Liibanonis, Egiptuses, Jordaanias, Palestiinas, Süürias, Ugandas ning Araabia Ühendemiraatides.

23.juuni on isadepäev Nikaraaguas ja Poolas, juunikuu viimane pühapäev on aga isade päralt Haitil.

Juuli teine pühapäev on isadepäev Uruguais, kuu viimane pühapäev aga Dominikaani Vabariigis.

8.augustit tähistatakse Taiwanis, kuu teist pühapäeva Brasiilias ja Samoas, kuu viimast pühapäeva aga Lõuna Sudaanis.

Septembri esimene pühapäev on isadepäev Austraalias, Fijil, Uus-Meremaal ning Paapua Uus-Gineal, teine pühapäev põhjanaabritel Lätis, kuu kolmas pühapäev Leedus ja Ukrainas.

Oktoobri esimene pühapäev on isade päralt Luksemburgis.

Teine pühapäev novembris on isadepäev Eestis, Soomes, Islandil, Norras ja Rootsis

12.novembril peetakse isasid meeles Indoneesias, 5.detsembril Tais ning Bulgaarias hoopiski jõulude ajal, 26 detsembril.

Artikli kirjutamisel kasutati Wikipeedia artiklit.

  • Aadu

    sovjetiaegne vaste ????? võiks nagu valida sõnu, sest tol ajal muid valikuid ei olnud!

Seotud postid